Küberüksuse tehnolaagris testiti uusi droone ja droonitõrje vahendeid

Karksi-Nuia lähistel toimunud Kaitseliidu küberkaitseüksuse droonigrupi tehnolaagris tutvuti uute droonimudelitega, testiti nende käepärasust ja tõhusust ning ühtlasi katsetati droonitõrje vahendeid reaalses lennuolukorras.

Kahepäevases laagris tutvuti Eesti droonitootjate Threodi ja Krattworksi ning Läti droonitootja ATLAS UAS-i toodanguga. Samuti demonstreeriti Eestis valmistatud droonide avastamiseks ja -tõrjeks ning side segamiseks mõeldud vahendeid. Oma toodangut esitlesid reaalses lennuolukorras Marduk ja Rantelon.

Ukraina sõjast ei saadud mööda ka drooniüksuse tehnolaagris. Mario Käära tegi ettekande harivast külaskäigust Ukraina droonikooli. Kooli kohta leiab rohkem materjali nende koduleheküljelt: https://uadroneschool.com/

Kaitseliidu Toompea malevkonna liige Aivar Hanniotti jagas E-kompanii droonikogemusi tänavuselt Kevadtormilt. Õhutoetuse ohvitser Tõnis Välimäe tegi samuti ettekande selleaastase Kevadtormi kogemustest, aga eeskätt õhuruumi kontrolli vaatenurgast.

Meelis Kraav tutvustas küberüksusele rallidroone ja nende eripärasid. Soovijad said proovida, kuidas on drooni juhtida spetsiaalsete droonioperaatori prillidega.

Ja kuna tegijatel juhtub, siis analüüsisid droonigrupi liikmed Sisekaitseakadeemia kaugseire eksperdi, küberkaitseüksuse juhatuse liikme Andrus Padari eestvedamisel läbi ka hiljutised instidendid, mis on õppuste käigus toimunud.  Samuti tutvustas Padar UAV käitamise ja väljaõppe korraldust Kaitseliidus.

Küberkaitseliitlane Padar märgib, et mehitamata õhusõidukite opereerimise juures on tehniliste ja taktikaliste oskuste kõrval oluline ka kultuur – päris lennunduses nimetatakse seda “Good Airmanship”. “Sellistel seminaridel, kus kokku saavad erinevate riigiasutuste praktikud, on suurepärane võimalus õppida ühiselt uusi asju, viia ennast kurssi uute droonimudelitega ja arengutega nende tehnoloogias,” räägib Padar.

“Kirsid tordile paneb arenev ekspertide võrgustik, kes saab üksteisele usaldada oma häid ja halbu kogemusi. Nii saame kõik lennata efektiivselt ja ohutult, seda nii praegusel rahulikul ajal kui vajadusel sõjasituatsioonis. Meie Ukraina kaasvõitlejad on suureks eeskujuks. Paraku peame ka ise valmistuma samasuguste droonidega seonduvateks ohtudeks, nagu ukrainlasedki venelastega sõdides,” lisas Padar.

Küberkaitseüksusel olid ürituse jaoks vajalikud load taotletud nii õhuruumis kui raadioeetris tegutsemiseks.